Е-декларування, хто і коли повинен звітувати

Українським чиновникам залишилося декілька днів для подачі електронних декларацій за 2015 рік – згідно із законом «Про запобігання корупції». Вищій ешелон влади повинен прозвітувати про свої статки до 31 жовтня включно, усі інші до 1 квітня.

Передбачається запровадження система електронного декларування у два етапи. Перший етап: щорічні декларації за 2015 рік подають особи, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Перелік таких осіб затверджений рішенням Національного агентства від 17.06.2016 р. № 2 «Про затвердження переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків». Що стосується новомосковських чиновників, то декларації повинні подати міський голова, секретар міської ради, заступники міського голови та керівники державних підприємств, установ, організацій, інших суб’єктів господарювання державної форми власності та їх заступників, призначення яких здійснюється державними органами. Другий етап: до 01 квітня 2017 року подають всі інші суб’єкти декларування.

Головна відмінність електронної декларації від паперової полягає у розширенні кола об’єктів декларування й деталізацією декларованої інформації. А саме у новій декларації будуть зазначатися: об’єкти незавершеного будівництва, рухоме майно, юридичні особи, в яких декларант або члени його сім’ї є кінцевими бенефіціарами; нематеріальні активи, включаючи об’єкти інтелектуальної власності, готівку на суму понад 50 мінімальних зарплат, видані та отримані позики, що перевищують 68,9 тис грн; зазначення дати придбання майна та його вартості. Все це у сукупності з моніторингом способу життя дозволить відстежити витрати чиновників і зіставити їх з доходами.

Більш жорстокою є і відповідальність за порушення вимог фінансового контролю. Кримінальним кодексом встановлено, що за подання суб’єктом декларування завідомо недостовірних відомостей, або умисне неподання декларації — карається штрафом від двох тисяч п’ятисот до трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Та і тут є маленькі нюанси – чиновник має право на помилку. Тобто кримінальна відповідальність може наступити, якщо суб’єкт декларування «допустив помилку» у внесених у декларацію відомостях на суму понад 362,5 тис. грн.

Перевірити наявність декларацій новомосковських чиновників через постій помилки у роботі системи поки що неможливо. Є припущення, що це банальний зрив кампанії з електронного декларування з метою уникнення кримінальної відповідальності за неправдиві дані. Переконані, що жителі міста мають право знати які статки мають і який спосіб життя ведуть наші чиновники. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *