Як відбувається процес та цикл закупівлі?

Минулого разу ми говорили про головні поняття та законодавчу базу, що регулює сферу публічних закупівель. Дуже часто люди плутають тендер, як один з етапів та весь цикл закупівель. Тож сьогодні буде доречно приділити нашу увагу саме цьому напрямку.

 Загалом увесь цикл закупівель ділять на наступні етапи:
I. Аналіз потреб;
II. Підготовка торгів;
III. Відбір учасників;
IV. Укладання контракту;
V. Виконання контракту. 

Аналіз потреб є основою річного плану закупівель та тендерної документації. У законодавстві відсутні будь-які спеціальні вимоги їх проведення. У ідеалі, на даному етапі замовники-чиновники повинні уважно дослідити ринок на наявні ціни, розглянути можливих постачальників, проаналізувати попередній досвід чи подібні закупівлі. Та як усе відбувається насправді ми розуміємо. Саме на даному етапі можна побачити перші ознаки корупційного правопорушення. По-перше, це поділ закупівлі на більш менші, що призводить до уникнення самого тендеру. По-друге, саме зараз йдуть «домовленості» з потенційними переможцями.

Другий етап включає підготовку тендерної документації, вибір процедури та визначення кваліфікаційних критерії відбору. Даний пункт регулюється законодавством. Часто тендерна документація прописується саме під нашого потенційного переможця, обмежуючи права інших учасників. Це також є ознакою корупційного правопорушення.

Відбір учасників та визначення переможця є власне процедурою торгів: визначення виду процедури, формування тендерної документації, опублікування оголошення, збір пропозицій, їх розгляд та визначення переможця. Взагалі головним критерієм відбору переможця є найнижча цінова пропозиція, та іноді даний критерій не є головним.

Після визначення переможця відбувається укладання договору. Важливо, що можливість вносити зміни до нього є обмежено.

Виконання договору регулюється Цивільним і Господарським кодексами.

Та існують виключення. Наприклад, під час переговорної процедури замовник може провести переговори з одним або двома учасниками і на основі цього прийняти рішення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *