Як забезпечити своє законне право на отримання публічної інформації

Останнім часом наша громадська організація все частіше стала звертатися до міської влади із запитами на отримання інформації. Під час роботи ми стикнулися з цілою купою незрозумілих проблем, які штучно створюють розпорядники інформації. Аби застерегти та підготувати новомосковців до тих «кіл пекла» з якими вони можуть мати діло – коротко публікуємо основні питання.

  • Хамство та агресія з боку посадовців.

Психологи стверджують, що здебільшого хами це – люди соціально невизначені і нереалізовані у своїх здібностях, люди, що ненавидять і заздрить. У них низька самооцінка, вони невпевнені в собі, це ті, хто не вміє висловлювати свою точку зору ввічливо і коректно, а також самовпевнені і утверджені у своїй безкарності особи. Основною причиною агресивної і образливої поведінки таких людей є таке просте на перший погляд почуття – це страх. Такі люди дуже слабкі і часом безпорадні і все, чим він можуть вирішити ситуацію – це нахамити, нагрубити і звичайно ж образити вас.

Шановні новомосковці, у жодному разі не приймайте хамство та агресію на свій рахунок, подивіться під іншим кутом на поведінку таких людей. Дайте чітко і ясно зрозуміти, що скільки б на вас не кричав і ні грубіянив хам, у вас є справа, яку неодмінно буде зроблено. 

  • Неповнота або недостовірність відповіді.

Відповідно до статті 23 Закону запитувач публічної інформації має право оскаржити надання недостовірної або неповної інформації. Під «повнотою» в даному разі необхідно розуміти обґрунтовану, вичерпну та зрозумілу інформацію на кожне питання, яке викладене в інформаційному запиті. Якщо цього  не має – звертайтесь до суду.

  • Дуже часто чиновник заміняють або навмисно плутають  поняття «інформація з обмеженим доступом», «конфіденційна інформація» та «службова інформація».

За змістом Закону визначається публічна інформація з обмеженим доступом, зокрема:1) конфіденційна інформація – інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб’єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов;2) таємна інформація – інформація, доступ до якої обмежується відповідно до частини другої статті 6 Закону, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі. Таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську таємницю, таємницю слідства та іншу передбачену законом таємницю;3) службова інформація:- що міститься в документах суб’єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов’язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень;- зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.
У  статті 15 Закону чітко визначений перелік інформації, який розпорядники повинен оприлюднювати самостійно, але нажаль іноді й половина даного списку відсутня.

Найпоширенішим випадком відмови у надані інформації є навмисне присвоєння інформації про витрачання бюджетних коштів грифу таємної, службової чи конфіденційної. Це є грубим порушенням законодавства. Відомості про витрати, що здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, на будь-які заходи є інформацією про розпорядження бюджетними коштами. Вона не може бути обмежена в доступі згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», тобто не є інформацією з обмеженим доступом. Доступ до такої інформації санкціонований законом і не потребує згоди особи.

Підсумовуючи хочемо наголосити, що відповідно до статті 24 Закону особи, незадоволені у отриманій інформації  мають право звертатися до суду. Зараз у вільному доступі знаходяться десятки довідників, які допоможуть самостійно скласти відповідний позов та відстояти свої законні права. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *